Lepsze czarnoziemy czy czarne ziemie? Czym się różnią?
Tak, ten tytuł ma sens. Okazuje się – choć mało kto o tym wie – że w Polsce są zarówno czarnoziemy, jak i czarne ziemie. Czym się równią? Z czego powstają? Gdzie występują? Zapraszamy do lektury! Powiemy także o tym, co najlepiej nadaje się do przydomowych ogrodów i czy czarnoziem Inowrocław jest drogi.
Z czego powstaje czarnoziem?
Czarnoziem, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ciemną, prawie czarną barwą. Wynika to z głębokiego, czarnego poziomu próchniczego, powstałego pod roślinnością stepową ze skał bogatych w węglan wapnia. Czarnoziem Inowrocław to bardzo urodzajna gleba, która świetnie sprawdzi się przy tworzeniu ogrodu – zarówno jako materiał pod trawniki, jak i warzywniki. Będzie idealnym podłożem dla wszelkich roślin ogrodowych – zarówno rosnących w gruncie, jak i rabatach czy donicach. Oczywiście to także świetne podłoże dla kukurydzy i zbóż. Czym różni się od czarnych ziem?
Z czego powstają czarne ziemie?
Czarne ziemie są to gleby pobagienne, również urodzajne lecz o gorszych właściwościach fizycznych niż czarnoziemy. Te ciemne, żyzne gleby powstałe pod wpływem wód gruntowych są wilgotne, zasobne w pierwiastki. Zasadowe środowisko sprzyja akumulacji materii organicznej umożliwiając tworzenie się głębokich poziomów próchnicznych. Stanowią tylko 1 % ziem w Polsce. Znajdują się głównie na Kujawach, a poza tym na Nizinie Wielkopolskiej, Nizinie Szczecińskiej i Nizinie Śląskiej. A ile mamy w Polsce czarnoziemu? Podobnie, również około 1%. Występują w głównej mierze na Wyżynie Lubelskiej i Kielecko-Sandomierskiej. Można na nie trafić również na przedpolu Karpat i Sudetów.
Co do ogrodu?
Niestety, jak pokazał poprzedni akapit, w Polsce zarówno czarnoziem Mogilno, jak i czarne ziemie są towarem deficytowym. Cena czarnej ziemi wynosi około 45 zł za metr sześcienny. Czarnoziem jest minimalnie tańszy. Jednak do większości regionów Polski takie ziemie trzeba sprowadzać. Mając je dużo łatwiej utrzymać pomidory, ogórki i inne warzywa. Niestety ceny za transport nie są małe, więc zamówienie dużej ilości takiej ziemi wiąże się ze sporą inwestycją.