Gruntowe pompy ciepła Gniezno – podstawowe informacje

Gruntowe pompy ciepła Gniezno

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze nowej generacji. Są bezpieczne, ekologiczne i zyskują na popularności. To specyficzne urządzenia, gdyż pompa sama nie wytwarza ciepła, a pobiera je z otoczenia. Gruntowe pompy ciepła Gniezno – dowiedz się więcej o najwydajniejszym sposobie ogrzewania domu.

Gruntowe pompy ciepła Gniezno – czym się charakteryzują?

Pompy ciepła działają na zasadzie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii skumulowanych w środowisku naturalnym. Energię pobierają, przekształcają i przekazują do domu z ziemi, wody lub powietrza. Robią to bez ingerencji w przyrodę i czerpią z zasobów bez negatywnych skutków środowiskowych.  

W ekologicznym systemie grzewczym z pompą ciepła wyróżniamy:

– źródło dolne, z którego pobieramy ciepło;

– źródło górne, które oddaje ciepło do pomieszczeń w domu;

– pompę, która zapewnia przepływ ciepła pomiędzy dolnym i górnym źródłem. Pompa może wykorzystywać różne źródła dolne.

Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje pomp ciepła, najbardziej ekonomiczne są te gruntowe. Korzystają z najgłębszych pokładów energii odnawialnej, która nie jest w dużym stopniu zależna od warunków atmosferycznych.   

Automatyka Gniezno

Jak działają pompy ciepła?

Pompa pełni funkcję transformatora, który przekształcająca ciepło z źródła dolnego na użyteczną dla nas postać. Źródło dolne, czyli nasz akumulator, musi charakteryzować się dużą wydajnością, aby pompa działała prawidłowo i efektywnie. Ilość pozyskanej w ciągu roku energii oraz moc osiągana przez pompę zależy właśnie od źródła.   

Pompa ciepła – jakie sterowniki i automatyka Gniezno

Do sterowania systemem grzewczym najczęściej wykorzystuje się sterowniki pogodowe. Dlaczego? Gdyż potrzeby energetyczne naszego domu zmieniają się wraz z warunkami atmosferycznymi zza okna.  W chłodniejsze dni nasz sterownik uruchamia pompę i zwiększa jej wydajność. Dzięki temu osiągamy optymalną temperaturę w domu przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej sprawności pompy. Mimo że pompa korzysta z bezpłatnego ciepła czerpanego ze środowiska, to proces pozyskiwania i przesyłu wymaga zaangażowania prądu elektrycznego, a więc generuje koszty. Zaprogramuj pompę tak, by jej główna praca przypadła na czas obowiązywania tańszej taryfy.